Zubní ordinace
ELEMENT
10.08.2021
Vyklubal se Vašemu miminku první zoubek? To je pro rodiče vždy veliká událost! Nicméně je nutné vědět, že je potřeba v tuto chvíli zuby začít čistit. Plochu zubu ihned začnou osidlovat bakterie z dutiny ústní a ty je nutno mechanicky pravidelně odstraňovat ( tzn. 2x denně čistit), abychom zabránili vzniku zubního kazu.
Při výběru pomůcek pro ústní hygienu u nejmenších dětí máme více možností. Pojďme se na ně podívat.
➕ - tím, že čistíte svým vlastním prstem, manipulace je hodně intuitivní
➖ - plastové výstupy na prsťáčku ale povlak ze zubu dokonale neodstraní!
- z vnitřní strany zubů u krčků je skoro nemožné dokonale vyčistit
➕ - v porovnáním s jednosvazkovým má větší plochu, takže čistí více zubu najednou
- to je výhoda, když má dítě více zubů a čištění jednosvazkovým kartáčkem je zdlouhavější
➖ - někdy může být nepříjemné čištění v oblasti horní uzdičky
➕ to se hodí v oblasti úponu horní uzdičky, když tam dítku vadí klasický kartáček
➖ má menší plochu, takže čištění trvá déle (což na začátku u pár zubů nebývá problém)
Pokud jsou mezi zuby mezery, žádné mezizubní pomůcky používat nemusíte.
Když se ale zuby těsně dotýkají, je nutné mezizubí čistit.
Na přední zuby stačí použít fosspick (nit na držáčku). Pilovitým pohybem opatrně překonejte kontakt mezi zuby a vyčistěte prostor u dásně. Výhoda flosspiku je, že manipulace s ním je snadná. (Ale použí můžete i mezizubní kartáček.)
Velmi důležité je čištění mezi stoličkami, kde se mezizubní prostor obvykle uzavírá mezi 2. a 3. rokem. V tomto místě se zuby velmi často kazí. Mezizubní prostor je u dásně široký, takže je nejlepší použít k čištění mezizubní kartáček. Nit v tomto případě již nestačí. Ze začátku použijte nejmenší velikost mezizubního kartáčku (Curaprox- tyrkysový, TePe- růžový). Kartáček se zavádí těsně nad dásní (mezi dáseň a místem, kde se zuby dotýkají) a jemným pohybem se projede kartáčkem na druhou stranu.
Správnou manipulaci zkonzultujte vždy se zubním lékařem nebo dentální hygienistkou. Je potřeba postupovat velmi jemně a opatrně.
Používat pastu bez fluoridu nebo s fluoridy? Nebo pouze kartáček navlhčit vodou?
Hned v úvodu je nutné dodat, že pasta je pouze doplňek k čištění. Základ je mechanické odstraňování zubního povlaku vlákny kartáčku. Sama o sobě pasta před kazem neochrání.
Nechá si Vaše dítě v klidu zuby vyčistit? Pak můžete použít pouze vodu k navlhčení kartáčku.
Pokud chuť zubní pasty dítě motivuje ke spolupráci při čištění použijte pastu bez fluoridu. Pastu můžete dle libosti přidat a nemusíte se striktně řídit dávkováním, jako je to u fluoridových past.
Nebo s čištěním občas bojujete? V tomto případě se Vám mohou účinky fluoridu v pastě hodit. Fluorid totiž činí sklovinu odolnějším vůči zubnímu kazu a zpomaluje růst bakterií. Nové doporučení z roku 2019 doporučuje koncentraci fluoridu v dětských zubních pastách ve věku 0-6 let na 1000 ppm (splňuje např. Elmex dětská zubní pasta). Množství pasty nanáší na kartáček dospělý a řídí se doporučením:
Pro děti ve věku 0-2 roky: použijte množství velikosti zrnka rýže.
Pro děti ve věku 2-6 let: použijte množství velikosti hrášku.
Uchovávejte pastu s fluoridy mimo dosah dětí a řiďte se vždy doporučeným dávkováním.
Pomáhají nám miminko zabavit a mít otevřenou pusinku ;)
Kousátka mohou být užitečná při bolesti prořezávání zubů. Svými výběžky dásně masírují a tím mohou ulevit od bolesti. Některé (s chladivým gelem nebo vodou) se dají vychladit do lednice a zmírňují bolest. Pozor-nikdy nedávat do mrazáku. Jiné (s aplikačním kartáčkem) pomáhají rozetřít gely s přídavkem zklidňujících látek nebo anestesie ( např.: Dologel, Calgel...) Pozor-nikdy nepřekračujte doporučenou dávku gelu a pečlivě si přečtěte příbalový leták.
Zpracovala MDDr. Gabriela Tomečková
Dejte svým zubům ten správný Element!